Gå till huvudinnehåll

Anticimex: Värmen väcker getingarna – så minskar du risken i sommar

Pressmeddelande

De första getingarna har börjat dyka upp efter den senaste tidens värme och husägare har börjat höra av sig till Anticimex. Ännu är det tidigt på säsongen och de getingbon som har börjat ta form är små, men i sommar beräknar Anticimex att genomföra omkring 25 000 saneringar. Husägare uppmanas därför att getingsäkra huset redan nu – innan getingarna etablerar sig och bona växer till sig.

– Värmen sätter fart på getingarna, och vi märker redan nu att aktiviteten ökar, säger Thomas Persson Vinnersten, skadedjursexpert och biolog på Anticimex. Än så länge är bona små och behöver inte saneras, men det är nu på våren och försommaren som husägare kan förebygga problem senare i sommar.

Historiskt har getingförekomsten varierat i ett tydligt mönster: ett år med många getingbon följs av ett lugnare år. Förra året väntades bli en intensiv getingsommar, men det blev relativt lugnt i stora delar av landet, med omkring 30 000 saneringar. Undantaget var norra Sverige, där det var ovanligt varmt och därmed också fler getingar.

Inför årets säsong räknar Anticimex med omkring 25 000–30 000 saneringar av getingar.

– Efter ett år med fler getingar brukar det ofta följa ett lugnare år, säger Thomas Persson Vinnersten. Samtidigt var förra året lugnt i stora delar av landet, vilket gör att årets utveckling är något svårare att bedöma. Problemen kan också variera stort – från omfattande på vissa platser till knappt märkbara i andra.

Om våren bjuder på frostnätter kan det påverka hur många getingar som överlever, eftersom drottningarna riskerar att dö innan bona hunnit byggas. Kyligt och regnigt vårväder kan också bromsa utvecklingen. Samtidigt har de första drottningarna nu börjat visa sig när de letar boplatser. Därför är det också nu som husägare kan förebygga problem genom att getingsäkra huset innan midsommar.

– Gör man det svårt för getingarna att bygga bo där man inte vill ha dem, söker de sig vidare till andra platser, säger Thomas Persson Vinnersten. Och där kan man låta dem vara ifred – getingar gör en del nytta genom att bland annat hålla nere skadeinsekter i trädgården.

Så här getingsäkrar du ditt hus, steg för steg:

Steg 1: Inspektera runt huset, i förråd och på vinden, leta efter attraktiva tillhåll för getingarna att bygga bo.

Steg 2: Getingar återanvänder aldrig till gamla bon, så hittar du ett getingbo från fjolåret ska det plockas ned för att inte locka till sig andra skadedjur som till exempel fläskängrar. Därefter är det bra att getingsäkra på platsen så inget nytt bo byggs där.

Steg 3: Täpp till kvisthål och andra infartsvägar på huset.

Steg 4: Sätt insektsnät för ventilationsgaller.

Steg 5: Du kan själv ta bort ett bo tidigt på säsongen när det är litet som en pingisboll. Ta bort det på kvällen när getingarna är slöa. Bär skyddande kläder samt ha på dig mössa och handskar. När boet sedan vuxit till sig kan det vara riskfyllt att försöka ta bort det själv. Är du allergisk mot getingstick, osäker eller upplever obehag rekommenderas att du tar professionell hjälp.

Välj land